اینستاگرامبازاریابیبازاریابی آنلاینشبکه های اجتماعیکسب و کار اینترنتی

کامنت مارکتینگ چیست؟

comment_marketing

کامنت مارکتینگ چیست؟

 

cmnt5 300x150 - کامنت مارکتینگ چیست؟
کامنت مارکتینگ و ارزش های آن

در این مقاله قصد دارم ارزش های کامنت گذاری مخاطبین را و تاثیر کامنت مارکتینگ را برایتان شرح دهم پس تا انتها با من همراه باشید.
کاربرانتان با نگاه‌ کردن به نظرات و کامنت‌های شما به نفوذ شما پی می‌برند و باعث ایجاد بحث و گفتگو درمورد کسب‌وکار یا برند شما می‌شود.
حال این سوال بوجود می آید که آیا کامنت گذاری تاثیری هم دارد یاخیر؟

پاسخ بله است،این روش برای کسانی که به دنبال ارزش آفرینی از طریق گذاشتن کامنت هستند بکار برده میشود.

کسانی که دانش و محتوای خود را در معرض مستقیم دیگران قرار می‌دهند اینفلوئنسرها یا افراد نفوذگر قوی نامیده می‌شوند. آن‌ها تعداد بسیار زیادی از دنبال‌کننده‌ها در فیس‌بوک یا اینستاگرام را به خود اختصاص داده‌اند و به احتمال زیاد جزء محبوب‌ترین شخصیت‌ها هستند.

 

آن‌ها می‌توانند از تولید محتوا و مطالب خود به وب‌سایت شما لینک دهند تا بتوانید اعتماد و علاقه مخاطبان زیادی را برای شما به ارمغان آورند. این افراد پتانسیل این را دارند که پیام‌های شما را از طریق رویدادها منتقل کنند و به طور همزمان احترام و علاقه کاربران را برای شما از این طریق ایجاد کنند. به این شیوه بازاریابی آنلاین اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند.

بنابراین سعی کنید برای یک استراتژی بازاریابی کامنت به صورت مفید و بلند مدت برنامه‌ریزی کنید.

بازاریابی کامنت یا همان کامنت مارکتینگ یکی از بزرگترین فرم های بازاریابی دیجیتال است واین نوع بازاریابی به شما اجازه می دهد تا نظرات خود را برای اشخاص مختلف بگذارید.

 

cm 300x125 - کامنت مارکتینگ چیست؟
کامنت مارکتینگ

3 نوع مختلف از این نوع بازاریابی وجود دارد که به تکنیک‌های کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری طبقه ‌بندی می‌شوند. این سه روش مزایا و معایب زیادی در سئو وب سایت دارد.

تکنیک کلاه سفید :

افراد معمولا از تکنیک‌های کلاه سفید برای بدست آوردن اعتماد، قدرت و احترام استفاده می‌کنند. این افراد نگران این نیستند که آیا لینک‌هایی از وب‌ سایت‌های مختلف دریافت می‌کنند یا نه، بلکه درواقع هدف اصلی آن‌ها نفوذ در بین مردم از طریق نظرات و بحث‌ها است.

تمام کاری که آن‌ها انجام می‌دهند این است که هماهنگی مناسب را در جامعه اینترنتی هدف قرار می‌دهند و شروع به گذاشتن نظرات و کامنت‌ها به صورت دستی می‌کنند.

تکنیک کلاه سیاه :

در این تکنیک که به کلاه سیاه معروف است به عنوان تکنیکی برای اسپم قرار دادن کامنت ها به منظور گرفتن ترافیک بیشتر شناخته میشود. ابزارهای متفاوتی وجود دارند که کامنت ها و نظرات را ثبت میکنند وحتی نیاز به حضور فیزیکی افراد نیست.

همین الان بخونین
چگونه در اینستاگرام کسب درآمد کنیم؟

این نوع تکنیک ها از نظر گوگل مورد استقبال قرار نمیگیرد و فورا باعث ممنوعیت فعالیت سایت شما از سمت گوگل میشود.

تکنیک کلاه خاکستری :

در این تکنیک افرادی هستند که ارزش کامنت و نظرات برایشان مهم نیست و هدف همه آنها این است در آخر روز یک لینک برگشتی دریافت کنند. به عنوان مثال شما ممکن است نظراتی مانند ” بسیار خوب” ،”عالی” و… دریافت کنید این افراد همان کسانی هستند که درگیر تکنیک کلاه خاکستری اند.

حالا نوبت آن رسیده که چند تکنیک موفقیت آمیز در کامنت مارکتینگ را برایتان شرح دهم:
 1. تعیین هدف : چندین دلیل وجود دارد که افراد دارای کسب و کار روش کامنت گذاری را انتخاب میکنند
  الف)به دنبال ترافیک بیشتر بر پست ها یا سایت هستند.
  ب)در پی برقراری ارتباط با مدیران و افراد مربوط به حوضه کاری هستند
  ج) به دنبال برندینگ و ثبت نام تجاری خود هستند.
  باید هدف خود از ایجاد چنین کمپینی بدانید که آیا هدف شما این است که ترافیک و بازدید بیشتر داشته باشید یا نه هدفتان تعامل با مدیران و افراد سرشناس است.
 2. ارائه ارزش : اگر عقیده و نظر شما این باشد که کامنت ها و نظراتی میدهید که میتواند مشکلات دیگران را حل کند و این کار را به درستی انجام می دهید بدانید که در مسیر درستی قرار گرفته اید.
 3. اثبات و تداوم داشتن : همینطور که کیفیت نقش مهمی در بازاریابی کامنت دارد، کمیت نیز بسیار اهمیت دارد. به جای اینکه به این موضوع فکر کنید که تعداد ثابتی کامنت در یک دقیقه قرار دهید، من به شما پیشنهاد می‌کنم که به تنظیم تعدادی کامنت در این زمان بپردازید. به این ترتیب شما می‌توانید تعدادی کامنت سازگار ایجاد کنید. با این حال این یک بازی کمی است که کیفیت نیز در درون آن وجود دارد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                شما می‌توانید یک کامنت یا نظر مناسب و معقول را که تنها 3 تا 6 دقیقه برای آن زمان صرف شده است را بگذارید. اگر با این تعداد پیش بروید، در 30 دقیقه 5 یا 6 کامنت خواهید گذاشت. گذاشتن نظر یا کامنت در روز یک عدد خوب برای یک کمپین بازاریابی کامنت است. با این حال موفقیت در کامنت‌های شما بستگی به این دارد که چقدر برای آن تلاش انجام می‌دهید و چقدر برای رسیدن به هدفتان عجله دارید.
 4. در ۱۰ سایت اول گوگل کامنت بگذارید : گذاشتن نظرتان در 10 سایت اول گوگل با کلمات اختصاصی کسب و کار خود میتواند موفقیت خوبی را در بازاریابی برای شما فراهم آورد همچنین اگر خوانندگان بسیار زیادی داشته باشد احتمال اینکه لینک شما بازدید خوبی داشته باشد بسیار زیاد است.
 5. قرار دادن نام اثر یا امضا برند : اگر کسی کامنت شما را مطالعه کند و بخواهد سوالاتش را بپرسد اینجا امضا شما یا قرار دادن همان لینک باعث پیوستن فرد به شما میشود.
 6. نظرات خودتان را با رمز کامنت کنید : به این صورت که مثلا بنویسید من به همراه تیم بازاریابی ام از کامنت مارکتینگ و تکنیک کلاه سفید استفاده میکنیم و توضیحی برای کلاه سفید ندهید در این صورت مخاطب کنجکاو شده و به سایت شما سر میزند.
 7. سعی کنید در سایت های ترافیک بالا کامنت بگذارید : سایت هایی که معمولا ترافیک آنها ده هزار یا بیشتر است.
 8. اشتراک در لیست ایمیل یک سایت : یکی از مزیت های آن این است که به محض گذاشتن مطلب جدید برای شما ایمیل می آید و این فرصت را به شما میدهد که جزو اولین کامنت ها باشید و این خود کمک میکند افرادی که نظر شما را میخوانند آن را زودتر درک کنند.
 9. برای نظراتی که منفی و تند هستند کامنت بگذارید :در برابر مطالبی که منفی هستند عکس العمل نشان دهید چرا که افراد قبل از گذاشتن کامنت به نظرات دیگران توجه میکنند و این به دیده شدن شما کمک میکند و کامنتی که میگذارید حتما مطمئن شوید که برای خوانندگان ایجاد ارزش کرده اید. 
 10. یک کامنت‌گذار منظم در وبلاگ مورد نظر خود باشید : شما باید اهداف خود را برای این نوع بازاریابی تعیین کنید. اگر هدف شما این است که توجه یک وب مستر را به دست آورید، به طور منظم باید در پست او کامنت بگذارید. هنگامی که وب مستر متوجه شما شد می‌توانید برای همکاری در یک پروژه با او ارتباط برقرار کنید.
همین الان بخونین
۱۲ قدم جهت راه اندازی کسب و کار با بازده بالا و پرسود

 

cmnt6 - کامنت مارکتینگ چیست؟
کامنت مارکتینگ

همچنین بهتر است بدانید کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های نسبتاً قدیمی اما همچنان مؤثر برای بازاریابی به شمار میرود. در عین حال باید دقت داشته باشید که با توجه به تغییرات الگوریتمی گوگل و همچنین دیدگاه مردم نسبت به تبلیغ در بخش نظرات، صرفاً نمی‌توانید به گذاشتن یک لینک در کامنت اکتفا کنید و به موفقیت در کامنت مارکتینگ امید داشته باشید.

برای موفقیت آمیز بودن کامنت مارکتینگ باید با توجه به نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، برای بازاریابی خود برنامه ریزی کرده و یک استراتژی دقیق و منسجم تدوین کنید. تنها از این طریق است که به کمک این روش بازاریابی می‌توانید باعث رشد و پیشرفت کسب‌ وکار خود شوید.

 

به عنوان نمونه ای برای بررسی دیجی کالا را مد نظر میگیریم،با توجه به اینکه از ابتدای مقاله را مطالعه کردید حال میتوانید به درک بهتری از اینکه تکنیک کامنت مارکتینگ چه تاثیراتی بر پیشرفت دیجی کالا داشته است را بیابید.

 

cmnt3 300x158 - کامنت مارکتینگ چیست؟

طبق مطالب گفته شده دیجی کالا به یک برند قابل اعتماد برای مقایسه محصولات از زبان کاربران واقعی تبدیل شد و به این شکل:
 • سرچ برند آن به شدت افزایش پیدا کرد
 • زمان ماندگاری کاربران رشد بیار زیادی داشت
 • نرخ پرش سایت به دلیل فعالیت بالای کاربران کاهش پیدا کرد
 • در نهایت با کامنت‌های جدید، محتواها دائماً در حال به‌ روزرسانی بود و این خود یک مزیت به حساب می آید.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا الان که دیجی کالا برند سازی کردی باز هم کامنت گذاری در سئو برایش فایده ای دارد یا خیر؟

حال من با این سوال پاسخ شما را می دهم که به نظر شما گوگل سایتی که روزانه چند صد هزار بازدید دارد، بیشتر از چند هزار بار نامش جستجو می‌شود، پر از محتوای مفید بوده و به طور کلی یک برند شناخته شده است را از نتایج حذف می‌کند؟ نه.

پس دیجی کالا با این قدرت زیاد دیگر نیازی به کمک گرفتن از نظرات کاربران در سئو نداشت.
در نتیجه دیجی‌کالا در حال حاضر از کامنت مارکتینگ فقط برای افزایش فروش، اعتماد‌سازی و برندینگ استفاده می‌کند.
حالا شما به خوبی مفهوم دیجیتال مارکتینگ و تاثرات آن را بر دیجی کالا متوجه شده اید.

درآخر کار توصیه می‌کنیم برای دریافت بازخورد بهتر از کامنت مارکتینگ، مصنوعی عمل نکنید. مطمئناً اگر در همه صفحات وب، اسم سایت شما وجود داشته باشد، در همه شبکه‌های اجتماعی بحث‌های مصنوعی پیرامون برندتان صورت بگیرد و همه صفحات سایتتان پر باشد از نظرات فِیک، صرفاً کاربرانتان را از دست داده و برندسازی منفی می‌کنید.

همین الان بخونین
معرفی کامل مفهوم کسب و کار اینترنتی

بنابراین سعی کنید بیشتر تمرکزتان را روی ایجاد محتوای جذاب و… بگذارید تا خود کاربران به صورت واقعی تمامی کارها را برای شما انجام دهند. (دقت کنید که الان در اغلب صفحات وب، دائماً صحبت از سایتی مثل دیجی‌کالا می‌شود. این نتیجه تولید محتوای حرفه‌ای و رفتار حرفه‌ای این مجموعه در مقابل مخاطبان خود بوده است.)

کامنت مارکتینگ چیست؟

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

کیان راد

مدرس و مشاور بازاریابی، کسب و کار اینترنتی، تبلیغات و برندینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا