اینستاگرامشبکه های اجتماعیکسب و کار اینترنتی

محتوای آموزشی

content

در این مقاله می خواهم ویژگی های یک محتوای خوب برای تولید در اینستاگرام را بررسی کنم پس بامن همراه باشید تا بعد خواندن این مقاله بتوانید به صورت حرفه ای محتوای آموزشی  تولید  کنید.

تولید محتوای آموزشی از گذشته تا همین لحظه همیشه مهم بوده، چرا که محتوا های آموزشی معمولا برای دانشگاه ها و اساتید بوده و رعایت نکات ریز از اهمیت خاصی برخوردار است پس دانستن ویژگی های آن ضروری است.

 

learn how to create online content 300x168 - محتوای آموزشی
محتوای آموزشی

 

اولین نکته ای که در رابطه با تولید محتوای خوب باید درباره آن فکر کرد، این مسئله است که مخاطبان یک محتوای خوب چه کسانی هستند و به طور کلی هدف از تولید محتوای خوب چیست؟ قصد ما از تولید محتوا چیست؟
با تولید محتوا در نظر داریم چه مخاطبینی را جذب کنیم؟ مخاطبین مورد نظر ما به دنبال چه نوع محتوایی هستند؟ دانستن این نکات به ادامه فرآیند و مسیر تولید محتوا بسیار کمک می کند.

نکته مهمی که باید حتما در نظر بگیریم این است که محتوای هدفمند تولید کنیم یعنی محتوایی باشد که از هر نظر نیاز مخاطب را رفع می کند و اگر این گونه پیش برویم نتایج خوبی که مد نظر داشتیم حاصل می شود.

اگر بخواهید بدانید محتوای آموزشی چیست؟

باید بگویم محتوای آموزشی مجموعه ای از تصاویر،متن ها،انیمیشن های صوتی و تصویری و همچنین ویدئو هاست. هر محتوای آموزشی که برای یادگیری ارائه می شود، باید کاربردی و مفید باشد.

محتوای آموزشی باید متناسب با نیاز مخاطبین باشد ، و مطالب آن به روز و دقیق و در نهایت اینکه باید برای افراد قابل یادگیری باشد.

چنانچه افراد هنگام آموختن نقش فعالی داشته باشند، یادگیری شکل مؤثری پیدا می کند؛ به همین خاطر در تدریس مطالب و ارائه محتوای آموزشی نباید از سخنرانی ها طولانی و حفظ مطالب استفاده کرد، چرا که آموختن باید همراه با درک مطلب باشد.پس مختصر و مفید مطالب را بنویسید و محتوا را تولید کنید.

محتواهای آموزشی ویژگی های زیادی دارند که از بارز ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محتوای آموزشی باید واضح و قابل درک و ساده و روشن باشند.
  • قابل سنجیدن باشند.
  • محتوای آموزشی باید نیاز مخاطبین را رفع کند.
  • بر اساس پدیده های علمی باشند.
  • رفتاری باشند یعنی بر اساس رفتارهای درست و آموزش های صحیح بیان شود.
در نهایت توجه داشته باشید که برای تدوین محتوای آموزشی باید به اصول تولید محتوا، مفهوم سازی در محتوا، سازماندهی محتوا، نوشتن و ارزشیابی محتوا توجه نمود.

 

همین الان بخونین
سئو
start point 300x135 - محتوای آموزشی
محتوای آموزشی

برای تولید محتوای آموزشی اصول و قوانین خاصی وجود دارد، که این اصول باید در تولید محتوای آموزشی به کار رود . این ویژگی ها می تواند صریح و روان، عدم تناقض و با نظم بودن باشد. این اصول عبارت اند از:

اهمیت و معتبر بودن :

محتوای آموزشی علاوه براین که باعث رشد مهارت وتوانمندی در مخاطبین می شود، باید مفاهیم و اصول اساسی را هم دربر گیرد.

علاقه مندی مخاطبین:

از آنجا که یکی از اساسی ترین هدف های تولیدمحتوای الکترونیکی، خود مخاطبین هستند، بنابراین علایق مخاطبین بسیارمهم است.

اگر محتوای آموزشی با گروه سنی و درک افراد تطابق داشته باشد، باعث برانگیختن علایق آنها می شود.

سودمندی:

محتوای مفید و کاربردی، دانش و اطلاعات لازم را درباره مهارت های موردنظر، به مخاطبین ارائه می دهد.

توان یادگیری:

محتوای آموزشی نباید خارج از توان و قابلیت درک مخاطبین باشد، بلکه باید با رشد همه جانبه مخاطبین همخوانی داشته باشد.

انعطاف پذیری:

محتوای آموزشی باید به صورتی سازماندهی شود که مخاطبین با توجه به میزان و توانمندی در درک و یادگیری، قدرت انتخاب داشته باشند.

فزایندگی:

در فزایندگی، افزایش عملکرد یک تجربه نسبت به قبل مطرح است؛ تا درک وسیع تر و عمیق تری به مخاطبین درباره فعالیت داده شود و یادگیری آن ها در سطح بالاتری از سطح قبلی مطرح گردد.

متحد بودن و یکپارچگی:

محتوای آموزشی باید به گونه ای باشد که برداشتهای مخاطبین در بخشهای مختلف برای تأیید یکدیگر باشد.یعنی مطالب را تاید و حمایت کنند.

متوالی بودن مطالب:

مطالب باید در یک مسیر مشخص و به صورت منطقی و با توجه به مطالب آن رشته و یادگیری های قبلی مخاطبین تهیه و تنظیم شود تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

به روز بودن موضوع:

محتوای آموزشی باید متناسب با شرایط و نیازهای روز باشد و منبع آن جدید و اعتبار علمی کافی داشته باشد.

همچنین محتوا نباید کپی دیگران باشد چون با این کار به فعالیت های خود صدمه می زنید و در نتیجه اگر به روز باشید و مطالب را خودتان تولید کنید خواهید دید که مطالب با خلاقیت همراه است و این برای شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

ارتباط با مسائل روز:

محتوای آموزشی باید مخاطبین را برای زندگی اجتماعی و شغلی آینده و برخورد با مسائل آن آماده سازد.

ترتیبی برای آموزش مداوم:

محتوای آموزشی باید به گونه ای ارائه شود که یادگیری بعدی را ضروری سازد و بیانگر آموزش مداوم در چهارچوب آموزش رسمی و غیررسمی باشد.

فرصت ایده آل برای فعالیت های یادگیری چندجانبه:

محتوای آموزش باید بر انواع فعالیت های یادگیری تأکید داشته باشد و مخاطب را به فعالیتهای مختلف آموزشی ترغیب کند.

همین الان بخونین
ادمین پیج اینستاگرام
مفاهیم، اصول و قوانین هر علم:

محتوای آموزشی باید به مفاهیم موجود در علمی که محتوا برایش تولید می کند توجه نماید. مجموعه اطلاعات، میراث علمی و دانش اندوخته شده، و سازمان یافته هر علم، بستر منظمی است که براساس آن محتوای برنامه آموزشی چیدمان داده می شود.

منطبق بودن با زمان آموزش:

تهیه و تنظیم محتوای آموزشی باید بر مبنای پیش بینی مدت زمانی باشد که برای آموزش لازم است،به این معنی که فرصت و زمان لازم برای پرورش آن مهارت به مخاطبین داده شود.

اگر محتوای تنظیم شده براساس زمان مشخص شده تهیه و تنظیم نشود، هرگز نمی توان در فرایند آموزش، فعالیت مطلوب آموزشی و دست یابی به اهداف را انتظار داشت.

حالا که کلیات نکات مهم راجع به تولید محتوای آموزشی را دانستیم وقت آن است که به استراتژی های تولید محتوا در اینستاگرام بپردازیم.

کاربران در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام به دنبال محتوا های آموزشی هستند که بتوانند از آنها نکاتی را بیاموزند و بکار گیرند پس تکراری نبودن و مواردی که در ابتدا ذکر شد باید رعایت و اجرا شود.

 

محتوا 300x195 - محتوای آموزشی
محتوای آموزشی

 

در نهایت مطالبی برای تدوین استراتژی تولید محتوا وجود دارد که به شرح زیر می باشد:
  • تعیین موضوع برای تولید محتوا
  • زمان نشر پست در استراتژی محتوا
  • شناخت پرسونای مخاطب و تولید محتوا بر اساس آن
  • افزایش تعامل مخاطب یا همان اینگیجمنت
  • 20 درصد از محصول و خدمت خود تبلیغ کنید و 80 درصد آن را رفع نیاز مخاطب بپردازید.

در فضا های اجتماعی مانند اینستاگرام ابتدا باید اعتماد مخاطب را جلب کنید و بعد به معرفی محصولات یا خدمات خود بپردازید پس توجه داشته باشید که بیش از اندازه از ویژگی های محصولتان تعریف نکنید بلکه مواردی را ذکر کنید که می دانید دغدغه مشتری است و با دانستن آن حس خوب و رفع نیاز دارد و آن را از شما خریداری می کند.

پس نتیجه می گیریم که تولید محتوا در اینستاگرام نیازمند داشتن یک برنامه‌ریزی معین است.در واقع شما باید بدانید در چند روز آینده چه پست‌هایی باید تولید و در چه زمانی منتشر شود.

تمامی این مسائل را می‌توان در مفهوم استراتژی محتوایی (استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام) پیدا کرد.

در این مقاله به بررسی کامل این مفهوم و نکاتی که رعایت آنها باعث رشد و ترقی شما می شود پرداختیم امید که با به کار بستن آنها شاهد رشد کسب و کارتان باشید.

محتوای آموزشی

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

کیان راد

مدرس و مشاور بازاریابی، کسب و کار اینترنتی، تبلیغات و برندینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا