اینستاگرامشبکه های اجتماعی

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

آشنایی با قوانین و الگوریتم اینستاگرام 2020

الگوریتم‌ اینستاگرام مهم‌ترین نکاتی هست که باید بدانید تا بتوانید به اهداف کسب‌وکار خود در این شبکه اجتماعی بسیار محبوب برسید.

من محمد کیان راد هستم و قصد دارم در این مقاله تجربیات خودم در این حوزه را در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

یکی از مهم‌ترین عواملی پیشرفت در شبکه اجتماعی اینستاگرام حضور در اکسپلور یا همان صفحه جستجو (سرچ) است.

algoritm instagram forsatha1 - الگوریتم اینستاگرام چیست؟
همه چیز درباره الگوریتم اینستاگرام

چگونه و به چه شکل به صفحه جستجو راه بیابیم؟

سوالی که همواره در ذهن مخاطبان بوده و هست، که آیا اینستاگرام برای نمایش پست، استوری و IGTV در صفحه جستجو الگوریتم و قوانین خاصی دارد که باید رعایت شود.

خب نگران نباشید، در این مقاله قصد داریم با تمام قوانین و الگوریتم اینستاگرام در ارتباط با قرارگیری در صفحه فید ( home ) کاربران و در گام دوم به‌صورت پایه‌ای با اصول دیده شدن در صفحه اکسپلور اینستاگرام که می‌تواند درروند پیشرفت کسب و کار شما تاثیر فراوانی داشته باشد آشنا شویم .

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

با قوانین و الگوریتم اینستاگرام به شکل کامل و خلاصه آشنا شوید.

اگر اهل شبکه اجتماعی اینستاگرام هستید احتمالاً زمان زیادی از روز را در صفحه اکسپلور (جستجو با آیکون ذره بین) که پست‌های خاص دیگر کاربران وجود دارد و صفحه فید (FEED POST یا خانه) همان صفحه اصلی که پست‌های فالورهای خود را می‌بینید می‌گذرانید.

خب آرزوی تمام کاربران اینستاگرام دیده شدن در صفحه اکسپلور است.

اما این آرزو خواب‌وخیالی بیش نیست اگر پست‌های پیج اینستاگرامتان در صدر فید (FEED POST یا خانه) کاربران به نمایش درنیایند!!

درگذشته قرارگیری در فید خانه به‌هیچ‌عنوان کار پیچیده و عجیبی نبود چون الگوریتمی خاصی برای این آیتم وجود نداشت!

درگذشته قانون فید زمان انتشار پست بود مثلا اگر ساعت 8 پستی انتشار می‌دادید در فید کاربران بر پایه زمان‌بندی بالاتر از پست‌های ساعت 7 به نمایش در می‌آمد.

اما انقلابی در اینستاگرام ایجاد و این قانون به‌کلی از بین رفت و به خاطرات سپرده شد.

بعدازاین انقلاب بزرگ جایگاه هر پیج و پست بستگی به رفتار کاربران داشت و بر این اساس سنجیده می‌شد. یعنی احتمال داشت پستی که 1ساعت پیش انتشار داده‌اید بسیار پایین‌تر از کسی که یک روز قبل پستی انتشار داده در صفحه فید دنبال کنندگان شما (followings) قرار گیرد.

خب حالا این سوال در ذهن مخاطبان این مقاله ایجاد می‌شود که از آغاز با چه سیستمی یکی بیشتر در فید دیده میشه و یکی کمتر!!!!

خب من این قول رو می‌دم که تا انتهای این مقاله شما با این اصول و الگوریتم کاملاً آشنا خواهید شد، پس عجله نکنید.

همین الان بخونین
شادوبن
algoritm instagram forsatha2 - الگوریتم اینستاگرام چیست؟
اینستاگرام یعنی درگیرکردن ذهن و توجه مخاطب

 

طبق قوانین و الگوریتم اینستاگرام در ابتدای انتشار پست ، آن پست تنها برای 10 درصد از فید دنبال‌کنندگان یا followerهای شما به نمایش درخواهد آمد. در صورت مشارکت و تعامل این کاربران ( لایک، ویو، کامنت، ارسال، سیو و … ) پست به درصد بالاتری از کاربران شما نیز نمایش داده خواهد شد.

اینجاست که سرنوشت پست شما تعیین‌شده که آیا پربازدید شود و یا به فراموش سپرده‌شده و در فید کاربران نمایش داده نشود.

البته این نکته مهم را فراموش نکنید فید دروازه رسیدن به بزرگ‌ترین هدیه اینستاگرام یعنی قرار گرفتن در اکسپلور است.اینجاست که الگوریتم اینستاگرام تصمیم می‌گیرد شمارا در اکسپلور نشان بدهد یا نه!!!

چهار فرمان سرنوشت‌ساز جهت قرارگیری در صفحه خانه یا فید کاربران
 1. هیجان و علاقه کاربران به پست
 2. ارتباط ایجاد کردن کاربران با شما
 3. تعامل و همراه کاربران با محتوا
 4. زمان انتشار پست‌ها در اینستاگرام

به درخواست زیاد کاربران جهت دریافت این قوانین و الگوریتم‌ها اینستاگرام دست به انتشار آن زد و اعلام کرد که به چه شکل شما می‌توانید از مزایای این الگوریتم فوق‌العاده و حرفه‌ای که می‌تواند سرنوشت کسب و کار شمارا متحول کند استفاده نمایید.

هیجان و علاقه کاربران به پست

قانون و الگوریتم اینستاگرام برای نمایش پست‌ها در فید کاربران نیز مانند اکسپلور، به علاقه کاربران توجه خاصی می‌کند.

به طور مثال شما امروز پستی طنز در پیج قرار دهید و از فردا پست‌های شما موضوعات کاملا غیر مرتبط و متفاوت داشته باشد احتمالاً نباید امید به نمایش پست‌هایتان در فید کاربران علاقه‌مند به محتوای طنز داشته باشید.

اینستاگرام برای هر کاربر پست‌هایی را به نمایش درمی‌آورد که به علاقه او نزدیک باشد.پس انتظار نداشته باشید کاربری که دائماٌ به دنبال محتوای طنز است و پست‌های شما در ارتباط با لوازم منزل برای اون جذاب باشد.

در نهایت در الگوریتم اینستاگرام چون قانون اصلی علاقه کاربر است محتوا شما در فید این دسته از کاربران نمایش داده نخواهد شد.

تشخیص اینکه پست منتشرشده شما برای کاربرانتان جذاب هست یا خیر، با استفاده از قابلیت و تکنولوژی «تشخیص تصویر اینستاگرام» انجام می‌شود. این تکنولوژی مشابه قابلیت فعال در سرویس «تصاویر گوگل» و «شناخت تصویر یوتیوب» است.

ارتباط ایجاد کردن کاربران با شما

تعامل کاربر یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در اینستاگرام است. در ابتدای تغییرات الگوریتمی اینستاگرام و طبق آمار، کاربران 70 درصد از پست‌های درون فید و درعین‌حال 60 درصد از پست دوستان نزدیک خود را از دست می‌دادند.

اما با افزایش اهمیت تعامل کاربر در الگوریتم جدید، مخاطبان اینستاگرام می‌توانند بیشتر از قبل پست دوستان خود را مشاهده کنند. این الگوریتم چگونه می‌تواند دوستان نزدیک شما را بشناسد؟

همین الان بخونین
سئو

شما در شبکه های اجتماعی اینستاگرام می‌توانید با تعامل بالا یعنی لایک پست، کامنت، تگ ، reply ، نظرسنجی استوری، پرسش و … با پیج های کاربران و کاربران با شما نتیجه فوق‌العاده‌ای را به دست بیاورید.

اینستاگرام رابطه میان شمارا تشخیص داده و به نمایش پست آن‌ها برای شما و بلعکس در فید، اولویت می‌دهد.

تعامل و همراه کاربران با محتوا

موضوع تعامل فقط به رفتار کاربران با یکدیگر ختم نمی‌شود. اگر یادتان باشد در اول مقاله گفتیم که الگوریتم اینستاگرام به این صورت عمل می‌کند که پست تازه منتشرشده شما را به 10 درصد از مخاطبانتان نمایش می‌دهد و بعدازآن اگر این افراد با پست شما تعامل مناسبی داشتند، شانس آن را برای نمایش به دیگر افراد نیز افزایش می‌دهد.

منظور از این تعامل؛

 • لایک
 • کامنت
 • اشتراک گذاری
 • ذخیره کردن

کاربران نسبت به پست شما است.

زمان انتشار پست ها در اینستاگرام

با تمام تغییرات در قوانین و الگوریتم اینستاگرام هنوز زمان‌بندی و تاریخ انتشار می‌تواند در نرخ تعامل پست شما بسیار موثر باشد.

احتمالاً پستی که امروز صبح منتشرشده، شانس بیشتری برای نمایش در صدر فید شما دارد تا پستی که دوست شما 3 روز قبل در پیج خود منتشر کرده است. پس به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان موضوع زمان انتشار پست برای رسیدن به صدر فید کاربران را بی‌اهمیت دانست.

با نطرات تون دراین مقاله مارو در جهت پیشرفت وب سایت فرصت ها یاری نمایید.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

امتیاز کاربران: 4.5 ( 3 رای)
مشاهده بیشتر

کیان راد

مدرس و مشاور بازاریابی، کسب و کار اینترنتی، تبلیغات و برندینگ

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. من از اینستاگرام شما وارد سایت شدم جناب کیان
  صبح یا بعدازظهر انتشار دادن پست در میزان تعاملش تاثیری داره؟

  1. سلام
   زمان انشار پست بستگی به تحلیل کاربران شما در اینستاگرام داره
   می تونید از قسمت منوی گوشه ای home پروفایل
   گزینه insights

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا