فروشکسب و کار

آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن

یاد بگیریم چطور قیف فروش با رعایت تمام اصول تبلیغات و بازاریابی را طراحی نماییم.

همین‌گونه که می‌دانید هدف از هر کسب‌وکار افزایش فروش کالا یا خدمات جهت رسیدن به اهداف دلخواه مجموعه می‌باشد.و قیف فروش راهکار اصلی رسیدن به این اهداف است.

یکی از ریشه‌ای‌ترین قوانین در مبحث بازاریابی و فروش و یا خرید طراحی قیف فروش بوده که به جرات می‌توان گفت شما با ندانستن این اصول در طراحی پلن های تبلیغاتی، بازاریابی و فروش شکست خواهید خورد.

شما دوست من این نکته را مد نظر داشته باشید که طراحی قیف بازاریابی و فروش برای هر کسب‌وکاری حالات متفاوتی داشته و بر پایه خصوصیات، میزان سرمایه، نوع محصول، بهای تمام‌شده، سیستم کسب‌وکار رقیبان و بسیاری از اصول طراحی می‌گردد.

من محمد کیان راد قصد دارم در این مقاله این اصول که تاثیر فراوانی در سیستم کسب درآمد داشته را معرفی نموده و برای اطلاعات جامع‌تر و ایجاد قیف فروش حرفه‌ای می‌توانید با آژانس دیجیتال مارکتینگ فرصت‌ها در ارتباط باشید.

Sales Funnel1 - آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن
قیف فروش با رعایت تمام اصول تبلیغات و بازاریابی

قیف فروش Sales Funnel و یا قیف بازاریابی Marketing Funnel دقیقاً چیست؟

قیف فروش و یا قیف بازاریابی یکی از تازه‌ترین متدهای بازاریابی بوده که می‌تواند در کسب‌وکار آنلاین و آفلاین تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد. در بعضی مواقع به قیف فروش قیف درآمد Revenue Funnel هم نیز گفته می‌شود .

قیف فروش مسیری هست که به‌اصطلاح مخاطب سرنخ ( سرد ) طی می‌کند تا به مخاطب بالقوه ( گرم ) در اواسط قیف فروش و در انتها به مشتری بالفعل (داغ ) تبدیل گردد.در ادامه مقاله در ارتباط با مراحل قیف فروش صحبت‌های بیشتری خواهیم کرد.

در این سبک از بازاریابی کاربران به سه دسته متفاوت تقسیم می‌شوند:

گروه اول : سرنخ (lead ) :

سرنخ‌ها شامل کاربران سردی می‌شود که از شما، برند و کسب‌وکار شما اطلاعات خاصی نداشته و در مرحله اول ورودی قیف فروش و بازاریابی اغلب از این قشر مخاطبان می‌باشند. در این مرحله باید با توضیحات صحیح و تولید محتوای حرفه‌ای این افراد را نسبت به کسب‌وکار و برند خود علاقه‌مند کنید.

گروه دوم : مشتریان بالقوه (prospect ) :

بعضی از کاربران سرد یا همان سرنخ‌ها با ارائه محتوای تبلیغات و بازاریابی نسبت به محصولات و یا خدمات شما واکنش و علاقه نشان داده و در این مرحله این مخاطبان وارد بخش دوم یعنی مشتریان کرم یا بالقوه می‌شوند.

این دسته از کاربران در حال تصمیم‌گیری بوده و احتمال اینکه قصد استفاده از خدمات و یا محصولات شمارا داشته باشند بسیار زیاد است.

شما در این مرحله باید از تکنیک‌های مهم بازاریابی مثل قیمت‌گذاری صحیح، کاهش ترس و ریسک مخاطب و بسیاری از اصول دیگر که به‌صورت کلی در کتاب فرمول جادویی تبلیغ نویسی که در وب سایت فرصت‌ها انتشاریافته می‌توانید استفاده نمایید.

همین الان بخونین
11 ایده حرفه ای کسب درآمد

پیشنها می‌کنیم این کتاب الکترونیکی را به‌رایگان دانلود کرده و مطالعه نمایید چون تبلیغ نویسی حرفه‌ای است که ابعاد و دیدگاه‌های متفاوتی در ارتباط با ارائه محتوا به مخاطب در اختیار شما قرار می‌دهد.

گروه سوم : مشتریان بالفعل (customer ) :

در قسمت سرنخ یا همان مخاطبین سرد کاربران زیادی وارد قیف فروش شده که تعداد کمی با مشتریان بالقوه و تعداد بسیار کمتر و البته بسیار بسیار باارزش‌تر به قسمت انتهایی قیف فروش و بازاریابی یعنی خریداران واقعی، مشتریان بالفعل یا همان مشتریان داغ وارد می‌شوند.

Sales Funnel2 - آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن

معرفی کامل سرنخ ( Lead )

به صورت مختصر در ارتباط با کاربران سرنخ یا سرد در معرفی بخش‌های مختلف قیف فروش و بازاریابی گفته شد. کاربران سرنخ در واقع گروهی هستند که با تکنیک‌های متفاوت تبلیغات و بازاریابی به برند شما علاقه‌مند شده و خدمات یا محصولات شمارا از دور دنبال می‌کنند.

شما دو هدف کلی را در قیف بازاریابی و فروش دنبال می‌کنید :

با ارائه محتوای حرفه‌ای از طریق تبلیغات آنلاین که می‌تواند شامل وبلاگ، صفحات لندینگ پیج، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، ایمیل مارکتینگ و … و تبلیغات آفلاین که شامل تبلیغات‌های محیطی، تبلیغات اجتماعی و … مخاطبان سرد را در قیف فروش به سمت مشتریان بالقوه هدایت نمایید.

مزایا و دلایل اهمیت استفاده از قیف فروش

اهمیت ایجاد قیف فروش در کسب‌وکار از هیچ‌کس پنهان نیست. شما به‌سادگی می‌توانید با تجزیه‌وتحلیل کاربران نقطه ضعف و قوت در جنبه‌های مختلف کسب‌وکار را یافت.

  • بازاریابی مفید، حرفه‌ای و دقیق‌تر

شما با در نظرگیری اصول و قواعدی که در قیف فروش رعایت نموده‌اید می‌توانید هدفمند و دقیق‌تر رفتار نموده تا نتایج بهتر و مفیدتری را دریافت نمایید.

  • یافتن مشتریان همیشگی و وفادار

شما با اجرای سیستم قیف فروش می‌توانید مراحل یافت و نگهداری مشتری را به‌خوبی انجام دهید. می‌توان گفت شما پس از گذراندن این دو مرحله و رد شدن کاربران از قیف فروش مشتریانی رادارید که همیشه به شما و برندتان وفادار خواهند بود.

  • کشف نقاط ضعف پنهان

شما می‌توانید دلیل اینکه چرا نمی‌تواند محصول شما فروش بالایی داشته باشد و یا چرا مشتریان وفاداری ندارد را بیابید و به بهبود این نقاط ضعف بپردازید.

  • قدرت پیش‌بینی

با رعایت اصول حرفه‌ای و ایجاد قیف فروش در می‌یابید که با چه سطح از فعالیت چه خروجی و فروشی داشته‌اید و می‌توانید حدوداً فروش خود را تخمین بزنید و با این تخمین در قسمت‌های صحیح سرمایه‌گذاری نمایید.

Sales Funnel3 - آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن
آشنایی با قیف بازاریابی و فروش

مراحل اصولی اجرای قیف فروش چه نکاتی می باشند؟

آگاهی از برند

در هر کسب‌وکاری بزرگ‌ترین نکته داشتن مخاطب است و اگر شما قصد موفقیت در حوزه فعالیت خود چه آنلاین و چه آفلاین رادارید باید حتما راه‌های دستیابی مخاطبان به اطلاعات کافی در ارتباط با برند خود در جهت شناخت بهتر را یافته و در اختیارشان قرار دهید.

همین الان بخونین
معرفی کامل مفهوم کسب و کار اینترنتی

شما با تولید محتوا و ارائه اطلاعات کافی به کاربران می‌توانید لیدها و یا همان مخاطبان سرد بیشتری را یافته و احتمال موفقیت بیشتر در اجرای پروسه قیف فروش را داشته باشد.

البته این نکته را مد نظر داشته باشید که حتماً باید این امر یعنی دسترسی مخاطب به شما جهت یافتن اطلاعات بیشتر از برندتان به صورت مداوم و همیشگی و با به کارگیری تمامی حوزه‌های تبلیغات و بازاریابی صورت گیرد.

Sales Funnel4 - آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن
ثابت کنید در کسب‌وکار حرفه‌ای هستید

ایجاد علاقه

شما برای موفق شدن در این بخش به نکته‌ای مهم و کلیدی نیاز دارید. این نکته که می‌تواند کسب‌وکار شمارا در مسیری موفق هدایت نماید پدیدار کردن محتوای آموزشی و معرفی برند به‌عنوان متخصص در حوزه فعالیتش است.

به مخاطبان خود ثابت کنید در کسب‌وکار حرفه‌ای هستید و برند شما کلید طلایی حل تمامی مسائل مدنظرشان در همان حوزه است. با این کار می‌توانید مخاطبانی داشته باشید که به شما علاقه داشته و پیگیر فعالیت‌های شما هستند.

شما با تولید محتواهای آموزشی در حوزه برند خود به شکل‌های متفاوت مانند : ویدئو، پادکست، مقالات، کتاب‌های الکترونیکی و چاپی، هدایای آموزشی، برنامه‌های تفریحی و آموزشی، بازی‌های آموزشی و … کاربران را کاملا به خود علاقه‌مند نمایید.

ارزیابی

خب شما با رعایت اصول حرفه‌ای در قیف فروش توانستید کاربر سرد یا همان لیدهای اولیه را به محصول و خدمات خود علاقه‌مند کرده و به مشتریان بالقوه تبدیل نمایید. در این مرحله که یکی از مراحل مهم قیف فروش محسوب می‌شود شما به ارزیابی مشتریان بالقوه پرداخته و بازهم به اطلاعات بیشتری نیاز خواهید داشت.

شما در این مرحله به تبلیغ نویسی مزایا و دیگر خصوصیات محصول خود می‌پردازید و میزان علاقه کاربران را نسبت به محصول و یا خدمات ارزیابی می‌نمایید.

یکی از تکنیک‌های استفاده از مزیت مقایسه برند شما نسبت به رقیبان است. شما باید بر پایه تحقیقات انجام‌شده مزیت‌های رقابتی مانند قیمت، کیفیت، نحوه ارسال، خدمات پشتیبانی و … بیابید و بر پایه آن مزیت‌ها دست به ارزیابی مشتریان بزنید.

تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری مشتریان همیشه برای ما شیرین و برای آن‌ها سخت و پیچیده می‌باشد.

شما در این مرحله وظیفه‌دارید با استفاده از تکنیک‌های حرفه‌ای بازاریابی مانند بازاریابی چریکی و بازاریابی عصبی مشتریان را به تصمیم‌گیری نهایی و البته سریع دعوت نمایید.

اگر تصمیمات مشتریان به سرعت انجام نشود امکان سرد شدن آن مشتری و یا حتی قدرت‌نمایی رقیبان در جهت جذب وجود خواهد داشت.

اقدام به خرید

خب به مرحله حساس و نزدیک به انتهای خرید رسیدیم، بر خلاف دیدگاه بسیاری از کارشناسان من بر این عقیده هستم که مرحله اقدام به خرید و همراهی کردن مخاطب تا رسیدن به مرحله خرید بسیار مهم و اساسی‌تر از بسیاری از مراحل دیگر در قیف فروش می‌باشد.

همین الان بخونین
همه چیز درباره نیچ مارکتینگ

شما در این مرحله باید پیشنهادهای نهایی خاص، محدودیت‌های کم باقیمانده از خرید و یا مثلا زمان‌بندی ارائه محصول یا خدمات بپردازید تا با مشتری همراه شوید و او را محله خرید هدایت نمایید.

خرید

خب حالا وقت تشویقه چون تونستین راهکاری ایجاد کنید که یه کاربر ساده یا همون سرنخ ( Lesd ) مراحل زیادی عبور کنه و به مشتری و در نهایت خریدار تبدیل بشه.

البته فراموش نکنید حتی در لحظه خرید مخصوصا آنلاین امکان کنسل شدن در مرحله پایانی، مرحله پرداخت، اینترنت کاریر و … وجود داره که در مقاله ای دیگر با ارائه یک راهکار عالی به همراه ابزار مد نظر این مساله رو برطرف می نماییم.

Sales Funnel5 - آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن
بهترین مشتریان کسانی هستند که از شما یک بار خرید کرده اند.

انجام خرید مجدد!!

خب بر خلاف دیدگاه دیگران در فرصت‌ها اعتقادات بازاریابی و مشتری مداری کاملاً متفاوت و البته تأثیرگذار است.

اینجا اعلام می‌کنم که ما هیچگاه مشتریانی که تبدیل به خریدار شده و یک‌بار از ما خرید کرده اند را فراموش نخواهیم کرد.

در قوانین فرصت ها خرید تازه شروع مرحله‌ای جدید از کسب‌وکار و سیستم مشتری مداری است.

تبریک می گم به کسانی که با اعتقاد ما همراه بوده و همیشه با به‌کارگیری تکنیک‌های بازاریابی چریکی خریداران را همراهی و پیگیری مادام العمر می‌نمایند.

به جرات می‌توان گفت بر اساس تحقیقات انجام و اثبات‌شده یک مشتری در طول عمر چرخه خرید می‌تواند 5 بار از مجموعه ما خرید کرده و حداقل 5 مرتبه ما را به دوستان و حلقه تأثیرگذاری خود معرفی نماید.

شما به همین راحتی می توانید بهترین تبلیغات و بازاریابی را با انجام آخرین مرحله از قیف فروش ارائه نمایید.

این مقاله حالا حالاها ادامه داره و در مرحله بعد راز پیدا کردن کاربران سرنخ رو خواهیم گفت!!

پس بهمون سر بزنین، یادتون نره

آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن

آشنایی با قیف فروش، بررسی اصول و مزایا و کاربرد حرفه‌ای آن

امتیاز کاربران: 4.75 ( 5 رای)
مشاهده بیشتر

کیان راد

مدرس و مشاور بازاریابی، کسب و کار اینترنتی، تبلیغات و برندینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا