اینستاگرامبازاریابی آنلاینکسب و کار اینترنتی

سئو

seo

در این مقاله قصد دارم سئو در اینستاگرام را مورد بررسی قرار دهم و مطمئنم مطالب بسیار سودبخشی برای شما در حوزه سئو خواهد بود.

پس حتما تا انتها مطالعه کنی و همینطور بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال به صورت ماهانه در اینستاگرام و از طرفی پرطرفدار ترین شبکه اجتماعی در ایران، دلیل خوبی برای خواندن کامل این مقاله جذاب و البته مهم است.

 

seo 5 300x150 - سئو
سئو

بهینه سازی در همه موضوعات به شکل‌های مختلفی موجود است، به عنوان مثال بهینه سازی شبکه های اجتماعی (SMO)، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) ، بهینه سازی تجربه انسانی (HEO) و … ولی هدف اصلی ما ارتباط بین سئو با اینستاگرام است.

اگر بخواهیم بررسی کنیم که اینستاگرام برای چه کسب و کارهایی مفید است باید به این نکته اشاره کنم که برای همه کسب و کارهایی که چه مستقیم و چه غیر مستقیم (سازمان یا شرکت ها)با مشتری در ارتباط هستند.

بودن در شبکه های اجتماعی این فرصت را به شما می دهد تا در همه جا حضور پیدا کنید مانند مغازه داری که در همه شهرها شعبه دارد،پس به این موقعیت ها به چشم یک فرصت نگاه کنید و بیشترین بهره وری را داشته باشید.

فعالیت مناسب در این نوع شبکه ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید سرنخ‌های (Lead) مناسب و کافی در زمان کوتاه دریافت کنید.

هر چند جمع آوری سرنخ‌ها شروع کار می‌باشد و نحوه استفاده صحیح آن‌ها و پیاده سازی استراتژی مناسب می‌تواند اثربخشی این سرنخ‌ها را دوچندان کند.

 

45 300x216 - سئو
سئو

حال به بررسی چند ویژگی مشابه اینستاگرام و سئو می پردازیم.

درواقع شما درطی آموزش اینستاگرام به صورت حرفه ای، نحوه بهینه سازی و بهبود، پست‌ها و صفحه اینستاگرام خود را می‌آموزید تا بهتر و بیشتر دیده شوید، همان کاری که هدف سئو است.

به عبارت دیگر ارتباط بین SMO با SEO را نشان خواهیم داد.

Like vs backlink :

به نظر من لایک شدن در اینستاگرام شبیه به گرفتن بک لینک است. زمانی که شما از سایت‌های معتبر لینک دریافت می‌کنید اثری بسیار قوی تر ازگرفتن ۱۰۰ ها لینک از سایت‌های غیرمعتبر و یا غیرمرتبط را دارد.

حال در اینستاگرام زمانی که پست شما توسط صفحه‌ای که دارای فالوورهای بسیاری است لایک می‌شود احتمال دیده شدن و ارتقای آن بیشتر از زمانی است که صفحات با فالوور کمتر لایک کنند.

Page name vs site name :

نام صفحه و ایدی صفحه به ترتیب همانند نام سایت و دامنه سایت هستند.

به خاطر داشته باشید که نام صفحه که اصولا همان نام برند شما می‌باشد باید به شکلی باشد که بتواند به مشتری در راحت به خاطرسپردن آن کمک کند. همینطور نام صفحه با ایدی صفحه همخوانی داشته باشد.

یک نام برند خوب حتما نیاز نیست که به کاربران شما بگوید که شما چه نوع خدماتی را ارائه می‌دهید، نامی که راحت به ذهن سپرده شود و در درون یک داستان به وجود بیاید می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد.

نکته دیگر آنکه راحت خوانده شود، راحت نوشته شود تا در نهایت توسط کاربران راحت پیدا شود.

همینطور سعی کنید ایدی همه شبکه‌های اجتماعی را همانند نام برند کنید.از نظر من هر چه این ایدی به دامنه سایت نزدیک تر باشد، بهتر است.

Bio vs title :

وقتی کاربری در گوگل سرچ می‌کند باید برای او توضیح دهید که قرار هست چه نیازی از او رفع کنید و رفع نیاز با واقعیت موجود در داخل سایت شما همخوانی داشته باشد، به عبارت دیگر محتوای داخل صفحه متناسب با او نیاز باشد.

نکته مهم در بیو این است که باید اطلاعاتی داده شود تا مخاطب بداند قرار است چه چیزی را دریافت کندو این گونه راحت تر ارتباط برقرار کرده و احتمال فالو کردن و ماندن در پیج بسیار بیشتر است.پس بیو ایی انتخاب کنید که معرف برند شماست و مخاطب با دیدن آن راحت ارتباط با شما برقرار کند.

Explore vs SERP :

گزینه جستجو در اینستاگرام همان اکسپلور است که میتوانید از آن جا پست های مورد علاقه خود را جستجو کنید ودر اکسپلور اصولا براساس لایک و کامنت‌های واقعی و همینطور براساس رفتار فالوورهای شما چیدمان می‌شود.

همین الان بخونین
ادمین پیج اینستاگرام

و این کار اینستاگرام چه معنایی دارد؟ معنای بهبود تجربه کاربری، درواقع بعید است در هر قدم این شرکت‌های بزرگ بهبود تجربه کاربری را مشاهده نکنید.

اعتبار صفحه شما مهم تر از علاقه کاربر است، به عبارتی قبل از مهم بودن علاقه شما، معتبر بودن آن صفحه هم نقش مهمی دارد.

همان طور که گوگل در SERP چنین رفتاری را در برابر سایت‌ها دارد.

و زمانی که شما در نتایج گوگل جستجو انجام می‌دهید، نتایج کم کم به سمت شخصی سازی شده پیش می‌رود، یعنی کلماتی که قبلا جستجو کرده‌اید را می‌توانید مشاهده کنید و یا سایت‌هایی که قبلا مشاهده کردید را به احتمال زیاد در نتایج شما رتبه بهتری خواهند گرفت.

جذب کاربر جدید و هدفمند یکی از مهم ترین ویژگی‌های نتایج گوگل می‌باشد و اگر پست شما در صفحه Explore اینستاگرام باشد همین موضوع اتفاق می‌افتد و شانس دریافت فالوور بیشتر که به موضوعات شما علاقه‌مند است، دوچندان می‌شود.

و این فرصت ویژه‌ای است که اینستاگرام به شما می‌دهد، همان طور که گوگل در نتایج به سایت شما ممکن است چنین فرصتی را بخاطر SEO بدهد.

هوشمند بودن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های الگوریتم‌های اینستاگرام و گوگل در سرچ است.

زمانی که من در جستجوی نتایج به اشتباه عبارتی را سرچ کنم جدا از آنکه این الگوریتم عبارت صحیح را خودش پیدا می‌کند، از بین هزاران صفحه واقعی و فیک، صفحه رسمی مورد نظرم را در نتیجه اول جستجوی من نشان می‌دهد.

در اکسپلور اینستاگرام شما توانایی سرچ کردن واژه های مد نظر خودتان یا حتی لوکیشن های موردنیازتان را با کلمات کلیدی در حیطه مشخص خودتان را دارید که این گزینه در سرچ گوگل یا کی ورد ها یا همان کلمات کلیدی صدق می کند.

Location vs Local SEO :

زمانی که من در صفحه اینستاگرام یک عبارت را سرچ کنم یک سری صفحاتی که در ایران زده شده و مربوط به آن سرچ است را نشان می‌دهد.

و این نشان دهنده این است که در نتایج اینستاگرام از ویژگی محلی بودن صفحات استفاده می‌کند.

همان کاری که گوگل انجام می‌دهد و با تکنیک های سئو محلی می‌توان در مکان‌های مورد نظر رتبه بهتری کسب کرد.

Hashtag vs keyword :

هشتگ ها در اینستاگرام باعث بهتر دیده شدن پست ها می شود چرا که اینستاگرام طبق هشتگی که زیر هر پست گذاشته می شود ارتباط آن را با تصویر یا ویدیو تشخیص می دهد.این گزینه کمک بسیاری در پیدا کردن موضوعات مد نظر می کند.

در سایت ها نیز گزینه ای به عنوان برچسب وجود دارد که در پایین هر صفحه قرار می گیرد که با کلمات کلیدی پوشش داده می شود تا مخاطب موضوع مورد نظرش را راحت تر پیدا کند.لازم به ذکر است که در زیر هر پست می توانید تعداد 30 هشتگ قرار دهید.

Interaction vs Behavior :

تعامل (Interaction) کاربران نشان دهنده زنده بودن آن کسب و کار است و باید در هر کسب و کاری و در هر اندازه‌ای این تعامل‌ها رصد شوند و همینطور بهبود پیدا کنند.

در اینستاگرام امکان ارزیابی تعاملات کاربران نیز وجود دارد هر چند به قدرت ابزارهای آنالیز یک وبسایت نمی‌رسد.

تعامل کاربران در یک وبسایت در سئوی آن سایت بسیار اثرگذار است، تعامل‌هایی همانند نظر گذاشتن، به اشتراک گذاشتن و دیدن سایر صفحات و ماندن در سایت و … مواردی که دقیقا در اینستاگرام هم وجود دارد حال با کمی تفاوت.

اشتراک گذاری آدرس سایت در انواع شبکه‌های اجتماعی هم اثر بسیار خوبی بر روی سئو آن وبسایت دارد.

در اینستاگرام هم طبیعتا به همین شکل است، و هر چه آن پست نسبت به فالوورهای خودش اشتراک گذاری بیشتری داشته باشد احتمال دیده شدن آن بیشتر است چرا که حاصل اشتراک گذاری یعنی تعامل بیشتر کاربران در قسمت نظرات، لایک و سیو Save اینستاگرام.

Impression vs impression :

تعداد دیده شدن‌ها را impression می‌گویند impression اینستاگرام شبیه به impression در ابزار قدرتمند سرچ کنسول گوگل است.

همین الان بخونین
پادکست

همان طور که اشاره شد تعداد impression یعنی تعداد دفعات دیده شده ،شاید یک نفر ۱۰ بار ببیند و ۱۰ تا impression آن پست بخورد.

یک پست می‌تواند از قسمت Home و یا Profile و یا Explore نیز Impression بخورد و البته جاهای دیگر هم دارد مثلا از طریق فالوو کردن هشتگ ها و یا براساس جستجوی لوکیشن پست شما impression بخورد.

یک راه هم وجود دارد و اینکه شخصی قبلا پست شما را سیو کرده و حالا دوباره آن را ببیند و این باعث می‌شود دوباره impression آن پست بالا برود.

Comment vs comment :

پاسخ دادن به نظرات امری مهم است. پاسخ دادن به نظرت کاربران نه تنها باعث بهبود تجربه کاربری و ارتقای آن برند میشود، بلکه به سئو و بهینه سازی آن صفحه هم کمک می‌کند.

همین موضوع در اینستاگرام موجود است و وقتی نظرات پست‌های سایت دیجی‌کالا را در اینستاگرام مشاهده می‌کنیم متوجه می‌شویم که چرا نرخ تعامل کاربران در این صفحه بالا است.

چرا که پاسخ تمام نظرات را در صفحه اینستاگرام خود این برند قوی ایرانی درج می‌کند. و یا مسابقه هایی که دیجی کالا می‌گذارد و برای تگ کردن دوستانتان شما را تشویق می‌کند.

همانند این می‌ماند که من به شما PDF رایگان باارزشی می‌دهم به ازای دریافت ایمیل از شما و یا برای آزاد کردن لینک دانلود باید ابتدا پستی را به اشتراک بگذارید.

همه این ترفندها کمک به افزایش نرخ تبدیل می‌کند.پس با رعایت آنها به افزایش نرخ تبدیل خود یا اینگیجمنت کمک کنید.

IGTV vs Youtube :

Live یک قابلیت دیگراینستاگرام است. شما در یوتیوب هم می‌توانید ویدیو Live داشته باشید، اگر کمی در  حوزه سئو فعالیت کرده باشید حتما می‌دانید که قوی‌ترین شبکه اشتراک گذاری ویدیو که سئو بسیار قوی دارد و خود اصلا یک موتور جستجو به حساب می‌آید، وبسایت یوتیوب است.

Live هم یک ویدیو زنده در اینستاگرام است که می‌توان آن را ۲۴ ساعت ذخیره کرد بعد از برگزاری Live آن را در IGTV درج کرد (Instagram TV). قسمت IGTV شبیه به کانال های ویدیویی در شبکه های اشتراک گذاری ویدیو است.

و به مدت ۱۰ دقیقه می‌توان در IGTV ویدیو درج نمود. و یا اصلا می‌توانید یک ویدیو ویرایش شده و حرفه ای به صورت آفلاین در IGTV آپلود کنید.

البته اگر اکانت شما در اینستاگرام Verify شده باشد تا ۶۰ دقیقه هم می‌توانند در IGTV ویدیو آپلود کنید.

گاهی مشاهده کردید که اینستاگرام IGTV هایی را به شما پیشنهاد می‌دهد که فکر می‌کند ما به آن علاقه داریم، دقیقا شبیه به پیشنهادهای یوتیوب است.

Mass follower vs Link farm:

یک سری سایت‌ها در بحث سئو هستند که صرفا در آن‌ها لینک موجود است و ارزش محتوایی خاصی ندارند.

درواقع اعتبار خود را با لینک‌های بیش از حد خارجی از دست می‌دهند و داشتن چنین لینک‌هایی برای سایت ما به صورت انبوه مشکلات بسیاری را می‌تواند ایجاد کند.

به این سایت‌ها در سئو مزرعه لینک Link Farm گویند. همین موضوع در اینستاگرام هم است، در اینستاگرام Mass followers داریم که به اکانت هایی میگویند که بیش از اندازه فالو کرده‌اند، درواقع به اکانت‌هایی می‌گوید که بالای ۱.۵ کا فالوور داشته باشند

حال بهتر است ما دنبال کننده‌هایی داشته باشیم که تعداد فالوور کمتری دارند. پیشنهاد من به شما این است که به هیچ وجه از نرم افزارهای افزایش فالوور فیک استفاده نکنید.

جدا از آنکه این نرم افزارها ممکن است اکانت شما را هک بکنند، در بهینه سازی اینستاگرام هم در دراز مدت آسیب بسیاری می‌زنند.

البته در آپدیت جدید اینستاگرام این امکان خیلی کمتر وجود دارد که شما بتوانید فالوور فیک داشته باشید.

گذشته از این موضوع به دلیل عدم فعالیت این نوع کاربرها عملا شما فردی غیر واقعی شناسایی می شوید و این مورد برای ادامه فعالیت های شما مضر به حساب می آید.

Shadowban vs Penalty :

فالوور فیک و یا لایک فیک شبیه به خرید بک لینک ممکن است اثرات منفی بسیاری داشته باشد.

همین الان بخونین
11 ایده حرفه ای کسب درآمد

مثلا چطور یک پستی ۲۰ تا impression در اینستاگرام خورده‌ است ولی ۱۰۰ تا لایک دارد؟ اینستاگرام همانند گوگل ممکن است پنالتی کند.

در اینستاگرام پست و یا صفحه شما مورد برخورد قرار می‌گیرد و در گوگل صفحات سایت شما ممکن است پنالتی شوند.

به این مورد در اینستاگرام می‌گویند Shadow ban شدن و در گوگل پنالتی شدن سایت می گویند.

پس وقتی مشاهده کردید که حتی در هشتگ، پیج شما بالا نمی‌آید شبیه به آن هست که در نتایج گوگل و یک کلمه کلیدی سایت شما بالا نمی‌آید.

وقتی برای مدت طولانی زیاد لایک کنید و یا فالوو کنید و یا کامنت بگذارید برای الگوریتم اینستاگرام چه معنی می‌دهد؟ یعنی ربات هستید و یا کار شبیه به ربات را انجام می‌دهد. پس ممکن است پیج شما را به مدت ۱ الی ۱۴ روز صفحه شما را ببندد.

هر چند در برخوردهای اولیه شاید فقط اجازه فالوو کردن و یا لایک کردن را به مدت ۱ روز ندهد ولی ادامه دادن این روند نگاه بد اینستاگرام به فعالیت های شما را تشدید می‌کند.

همانند گوگل که نباید غیرطبیعی لینک خرید، خرید لینک انبوه یکی از پراشتباه ترین کارهایی است که برخی دوستان انجام می‌دهند و یا فعالیت هایی همانند افزایش فیک بازدید که در بهترین حالت اثری بر روی سئو سایت شما ندارد و صرفا باعث ارتقای رتبه الکسا می‌شود.

حال فرض کنیم خدای نکرده شما مورد توجه منفی اینستاگرام شدید، باید چطور از shadowban خارج شویم؟

باید برای مدتی فعالیت های خاصی را انجام ندهید یا به شکل دیگر انجام دهید، مواردی همانند زیر را رعایت کنید:

  • مثلا برای چند روز پست انتشار ندهید تا کمتر دیده شوید و الگوریتم های اینستاگرام کمتر حساس شوند.
  • سعی کنید Hashtag هشتگ های غیرمرتبط در پست‌های اخیر را حذف کنید و تعداد آن را کمتر کنید.
  • برخی‌ها انقدر هشتگ استفاده می‌کنند که دیگر در پست‌ها جا ندارند و در کامنت‌ها هشتگ استفاده می‌کنند. از این موارد اجتناب کنید.
  • در گروه های تعامل بین ادمین ها سعی کنید برای مدتی فعالیت نکنید.
  • از نرم افزارهای غیررسمی اینستاگرم صرف نظر کنید و آن‌ها را پاک کنید.

اصولا رفع shadowban نزدیک به دو هفته طول می‌کشد و باید صبر داشته باشید. پیشنهاد می‌شود رمز اکانت خود را عوض کنید چرا که ممکن است فعالیت‌های مخرب توسط شما صورت ندهد و سعی کنید از حالت Tow-factor authentication استفاده کنید.

 

seoo 300x121 - سئو
سئو

سایر شباهت هایی که می شود نام برد به شرح زیر است:

در اینستاگرام یک قابلیتی وجود دارد به نام Nametag Scanner شبیه به بارکد و یا QRcode می‌ماند که در اینستاگرام ادرس صفحه را می‌توان در nametag داد تا دوستان با اسکن به راحتی بتوانند ایدی اینستاگرام صفحه ما را پیدا کنند.

این مورد بر روی تجربه کاربری اثر خوبی دارد و اثر خوب در تجربه کاربری یعنی انجام بهینه سازی صفحه اینستاگرام/وبسایت.

آلبوم و یا مجموعه‌ای از عکس‌ها و فیلم‌ها در یک پست را هم کروسل Carousel می‌گویند.

در موتور جستجوی گوگل هم به تازگی قابلیتی آمده به نام گوگل دیسکاور (گوگل فید) که شبیه به همین کروسل اینستاگرام است.

به دنبال دکمه CTA در اینستاگرام هستید؟ در پیج بیزینس و قسمت اطلاعات بیزینس، میتوان مکان، تلفن و ایمیل درج کرد در واقع شبیه به تماس با ما است.

در آخر توجه داشته باشید که پلت فرم اینستاگرام چندان seo-friendly نیست بنابراین برای ایندکس کردن پست‌های خود مجبورید مراحلی مانند هشتگ گذاری،بیو نویسی و همچنین وارد کردن جملات یا کلمات مرتبط در قسمت alt text انجام دهید.

ولی به خاطر داشته باشید که با بهینه سازی اکانت اینستاگرام برای موتور‌های جستجو، چند قدم از رقبای خود در زمینه کسب و کاری، جلوتر هستید، شما جایی بازاریابی خواهید کرد که رقیبان در آنجا نامرئی هستند.

با همین چند قدم ساده می‌توانید از اینستاگرام خود به بهترین شکل برای بازاریابی استفاده کنید.

سئو

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

کیان راد

مدرس و مشاور بازاریابی، کسب و کار اینترنتی، تبلیغات و برندینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا